Jak odkwaszać organizm?

19 sierpnia 2016

Osoby, które zmagają się ze złym samopoczuciem, chronicznym brakiem energii, nieustannym przemęczeniem, szarą skórą i wypadającymi włosami, powinny zastanowić się nad tym, czy problemem, z jakim się zmagają nie jest zakwaszenie organizmu. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia w momencie, w którym dochodzi do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. W rezultacie mamy do czynienia z licznymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, z których wiele może mieć długotrwały negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak odkwasić organizm. (http://centrumwitalnosci.pl/zakwaszenie-organizmu-jak-je-sprawdzic_txae.a)

Zakwaszenie organizmu wcale nie pojawia się bez przyczyny. Dochodzi do niego wówczas, gdy do naszego organizmu dostaje się zbyt wiele produktów, które mają odczyn kwasowy. Organizm podejmuje próby ich neutralizowania, gdy jednak okazuje się bezradny, mamy do czynienia z jego zakwaszeniem. Za stan ten w pewnej mierze odpowiada jednak również stres, szybkie tempo, w jakim żyjemy, brak aktywności fizycznej, a niekiedy również zbyt duży wysiłek. Zakwaszenie organizmu może być tez wynikiem odwodnienia oraz stosowania niektórych leków i diet odchudzających. Im szybciej zdiagnozujemy problem, tym lepiej, sygnały wysyłane przez organizm nie zawsze są jednak jednoznaczne.

Niepokoić powinny więc: zgaga, częste wzdęcia, bole głowy, zmęczenie, wypryski, wypadanie włosów oraz problemy z koncentracjom. Niekiedy towarzyszą im również bóle mięśniowo-stawowe, wrażenie ociężałości i nadmierna nerwowość, która daje o sobie znać nawet wówczas, gdy nie mamy wielu powodów do niezadowolenia. Zakwaszenie organizmu może też przyczynić się do tego, że mniej efektywne stanie się odchudzanie, choć więc będziemy ćwiczyć i stosować dietę, trudno będzie nam dostrzec, że nasza sylwetka zmienia się zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli więc wyniki podstawowych badań lekarskich nie dają powodów do niepokoju, a my zmagamy się ze zmęczeniem i brakiem energii męczeni przez dolegliwości trawienne, najprawdopodobniej zmagamy się z zakwaszeniem organizmu.

Jeśli ciągle mamy co do tego wątpliwości, powinniśmy zastanowić się również nad tym, jak wygląda nasza dieta. Jeśli zbyt mało jest w niej produktów alkalizujących – wcześniej lub później zaczniemy cierpieć z powodu zakwaszenia. Tu dochodzimy zresztą do szczególnie poważnego problemu, właśnie takim mianem określa się bowiem złą dietę. Organizm zakwaszają przede wszystkim spożywane przez nas duże ilości mięsa, nie tylko ono jest jednak źródłem naszych problemów. Do produktów o takim działaniu zalicza się też pieczywo, słodycze, ryż, makarony, jaja oraz sery żółte.

Właściwości zakwaszające ma też kawa, czarna herbata i napoje gazowane, a nawet owoce takie, jak wiśnie, borówki i żurawina. Chcąc skutecznie odkwasić organizm musimy postarać się dokonać pewnych modyfikacji naszej diety. Najlepsze okazują się, oczywiście, produkty o odczynie zasadowym. Nie może nie cieszyć to, że nie jest ich wcale mało. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o kaszy jaglanej, świeżych owocach i warzywach, kaszy gryczanej, oliwie z oliwek i o orzechach.

Bardzo korzystne dla utrzymania prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu jest też picie zielonej herbaty i kawy zbożowej. Jeśli chcemy uporać się z zakwaszeniem organizmu, musimy wiedzieć, które z dostępnych nam produktów działają kwasotwórczo, a które zasadotwórczo. Nie można jednak zapominać o tym, że sam spis takich produktów nie będzie wystarczający do tego, aby pozbyć się dolegliwości, z którymi się zmagamy. Podczas odkwaszania organizmu kluczowe znaczenie ma zmiana nawyków żywieniowych.

Zaleca się zwłaszcza przejście na pięć posiłków jedzonych w ciągu dnia, choć duże znaczenie ma również to, aby jeść je w regularnych odstępach, celebrując każdy ich kęs. Nie można też zapomnieć o tym, jak duże znaczenie ma nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że najlepiej jest wypijać 2,5 litra płynów w ciągu dnia. Tu pomocne są zwłaszcza napary ziołowe, wśród których na pierwszy plan wysuwa się mięta, pokrzywa, skrzyp oraz czystek. Każdy dzień należy też zaczynać od szklanki wody z sokiem z cytryny.

Autor

Filip

Redakcja elwast.pl

To może Cię zainteresować