The Scoop on Keto - czy to rozwiązanie dla mnie?

11 czerwca 2022

Keto wydaje się być ostatnio modnym słowem, które pojawia się niemal wszędzie, gdzie się spojrzy. Jednak większość z nas tak naprawdę nie wie nawet, co to jest i co oznacza. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Ci to wszystko w łatwych do zrozumienia blokach, abyś mógł zdecydować, czy jest to coś, co chcesz odkryć dla siebie!

Po pierwsze, zacznijmy od słowa KETO. Co ono oznacza i co oznacza? Keto to skrót od ketony. Ludzie mówią keto w skrócie, kiedy odnoszą się dodiety ketogenicznej . Ketony, znane również jako "ciała ketonowe ", są produktami ubocznymi rozkładu tłuszczu w organizmie w celu uzyskania energii, co ma miejsce, gdy spożycie węglowodanów jest niskie.

Dieta ketonowa jest dobrze znana jako dieta o niskiej zawartości węglowodanów, w której organizm wytwarza ketony w wątrobie, które są wykorzystywane jako energia.

Kiedy jesz coś o wysokiej zawartości węglowodanów, twój organizm wytwarza glukozę i insulinę.

 • Glukoza jest dla organizmu najłatwiejszą cząsteczką do przekształcenia i wykorzystania jako energia.
 • Insulina jest produkowana w celu przetworzenia glukozy w krwiobiegu poprzez rozprowadzenie jej po całym organizmie.

Ponieważ glukoza jest wykorzystywana jako główne źródło energii, tłuszcze nie są potrzebne i dlatego są magazynowane. Zazwyczaj przy normalnej diecie o wyższej zawartości węglowodanów organizm wykorzystuje glukozę jako główną formę energii. Obniżając spożycie węglowodanów, wprowadza się organizm w stan znany jako ketoza.

Ketoza to naturalny proces, który organizm inicjuje, aby pomóc nam przetrwać, gdy spożycie pokarmu jest niskie. W tym stanie wytwarzane są ketony, które powstają w wyniku rozpadu tłuszczów w wątrobie.

Celem końcowym prawidłowo prowadzonej diety keto jest zmuszenie organizmu do przejścia w ten stan metaboliczny. Pamiętaj jednak, że nie robimy tego poprzez głodzenie kalorii, ale raczej poprzez głodzenie węglowodanów.

Nasze ciała są niewiarygodnie przystosowane do tego, co w nie wkładamy, jednak gdy przeładujemy je tłuszczami i pozbawimy węglowodanów, zacznie ono spalać ketony jako główne źródło energii. Optymalny poziom ketonów zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, utraty wagi, sprawności fizycznej i umysłowej.

Korzyści wynikające z diety ketonowej

 • Lepsze funkcjonowanie mózgu
 • Zmniejszenie stanu zapalnego
 • Wzrost energii
 • Poprawa składu ciała
 • Utrata wagi
 • Obniżone ciśnienie krwi
 • Pomoc w walce z cukrzycą typu II

Co jeść, a czego nie jeść

Aby rozpocząć dietę ketogeniczną, należy zaplanować jej przebieg. To, co jesz, zależy od tego, jak szybko chcesz przejść w stan ketogeniczny. Im bardziej restrykcyjnie podchodzisz do węglowodanów (mniej niż 15 g dziennie), tym szybciej wejdziesz w stan ketozy.

Węglowodany powinny być ograniczone i pochodzić głównie z warzyw, orzechów i nabiału. Nie jedz żadnych węglowodanów rafinowanych, takich jak pszenica (chleb, makaron, płatki śniadaniowe), skrobia (ziemniaki, fasola, rośliny strączkowe) czy owoce. Niewielkie wyjątki stanowią awokado, owoce gwiaździste i jagody, które można spożywać z umiarem.

Czego NIE należy jeść...

 • Zboża - pszenica, kukurydza, ryż, płatki śniadaniowe itp.
 • Cukier - miód, agawa, syrop klonowy itp.
 • Owoców - jabłek, bananów, pomarańczy itp.
 • Bulwy - ziemniaki, bataty itd.

Tak, proszę bardzo...

 • Mięso - ryby, wołowina, jagnięcina, drób, jaja itd.
 • Zielenina liściasta - szpinak, jarmuż itd.
 • Warzywa nadziemne - brokuły, kalafior itp.
 • Nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu - sery twarde, śmietana o wysokiej zawartości tłuszczu, masło itp.
 • Orzechy i nasiona - makadamia, orzechy włoskie, nasiona słonecznika itp.
 • Awokado i owoce jagodowe - maliny, jeżyny i inne owoce jagodowe o niskim wpływie glikemicznym.
 • Substancje słodzące - stewia, erytrytol, owoc mnicha i inne nisko-węglowodanowe substancje słodzące.
 • Inne tłuszcze - olej kokosowy, olej z awokado, wysokotłuszczowe sosy sałatkowe, tłuszcze nasycone itp.

Należy pamiętać, że dieta keto zawiera dużo tłuszczu, umiarkowaną ilość białka i bardzo niską ilość węglowodanów. Twoje spożycie składników odżywczych powinno wynosić około 70% tłuszczów, 25% białka i 5% węglowodanów.

Zazwyczaj zaleca się spożywanie 20-30 g węglowodanów netto, ale im niższe jest spożycie węglowodanów i poziom glukozy, tym lepsze będą ogólne wyniki. Jeśli stosujesz dietę keto w celu utraty wagi, warto śledzić zarówno całkowitą ilość węglowodanów, jak i węglowodany netto.

Białko powinno być zawsze spożywane w zależności od potrzeb, a tłuszcz powinien wypełniać pozostałą część kalorii w ciągu dnia.

Być może zadajesz sobie pytanie: "Co to są węglowodany netto?". To naprawdę proste! Węglowodany netto to całkowita ilość węglowodanów w diecie pomniejszona o całkowitą ilość błonnika. Zalecam utrzymywanie całkowitej zawartości węglowodanów poniżej 35 g, a węglowodanów netto poniżej 25 g (najlepiej poniżej 20 g).

Jeśli w ciągu dnia odczuwasz głód, możesz przekąsić orzechy, nasiona, ser lub masło orzechowe, aby zahamować apetyt.

Warzywa na diecie ketogenicznej

Ciemnozielone i liściaste warzywa to zawsze najlepszy wybór. Większość posiłków powinna składać się z białka z warzywami i dodatkową porcją tłuszczu. Pierś z kurczaka polana oliwą z oliwek, z brokułami i serem. Stek z odrobiną masła i szpinakiem podsmażonym na oliwie z oliwek.

Jeśli nadal nie wiesz, co to są węglowodany netto, nie przejmuj się - zaraz to wyjaśnię. Załóżmy na przykład, że chcesz zjeść trochę brokułów (1 filiżanka).

 • W 1 filiżance znajduje się w sumie6 g węglowodanów .
 • W 1 filiżance znajduje się również2 g błonnika .
 • Odejmujemy więc 6 g (węglowodanów ogółem) i 2 g (błonnika pokarmowego).
 • W ten sposób na stronie otrzymamy 4 g węglowodanów netto.

Oto lista najbardziej popularnych warzyw o niskiej zawartości węglowodanów.

Warzywa Ilość Węglowodany netto
Szpinak (surowy) 1/2 filiżanki 0.1
Bok Choi (surowy) 1/2 filiżanki 0.2
Sałata (rzymska) 1/2 szklanki 0.2
Kalafior (gotowany na parze) 1/2 szklanki 0.9
Kapusta (zielona, surowa) 1/2 szklanki 1.1
Kalafior (surowy) 1/2 szklanki 1.4
Brokuły (różyczki) 1/2 filiżanki 2
Ziele boczniaka 1/2 szklanki 2
Jarmuż (gotowany na parze) 1/2 szklanki 2.1
Zielona fasola (gotowana na parze) 1/2 szklanki 2.9

Uwaga: Wegetarianin czy weganin? To nadal jest możliwe. Należy tylko pamiętać, że ograniczenia dietetyczne mogą być czasami nieco zbyt surowe.

Czy dieta keto jest dla mnie odpowiednia? Jakie są jej zalety i wady?

Plusy:

1. Dieta keto jest sycąca.

Jedzenie zdrowych tłuszczów i umiarkowanej ilości białka zapewnia sytość, co oznacza, że ogólnie jesz mniej. Pozwala to również na spożywanie różnych satysfakcjonujących pokarmów. Jedną z wad wielu diet jest to, że ludzie stają się głodni i sięgają po swoje ulubione "zakazane" potrawy. Na diecie ketogenicznej jest to mniej prawdopodobne.

2. Dieta keto ma działanie przeciwzapalne.

Dobrze opracowana dieta keto eliminuje niezdrowe produkty, w tym cukrowe, przetworzone pokarmy niszczące jelita.

3. Dieta keto leczy jelita.

W połączeniu z dużą ilością pokarmów roślinnych, keto we właściwy sposób to świetny sposób na uzdrowienie jelit.

4. Dieta keto może poprawić energię i jasność umysłu.

Po przejściu na wykorzystywanie ketonów jako paliwa, wiele osób zgłasza lepsze samopoczucie, więcej energii i większą jasność umysłu.

5. Dieta keto może pomóc w utracie wagi.

Prawdopodobnie schudniesz na tym planie i uzyskasz inne korzyści zdrowotne.

WADY:

1. Dieta keto jest ograniczająca.

Jeśli potrzebujesz dużej różnorodności w swoich planach posiłków, keto może sprawić, że poczujesz się ograniczona i znudzona.

2. Dieta keto może zawierać zbyt dużo tłuszczu dla niektórych osób.

Niektórzy ludzie nie radzą sobie dobrze z jedzeniem dużych ilości tłuszczu w diecie ketogenicznej. Naukowcy zastanawiają się, czy ludzie są przystosowani do trawienia tak dużych ilości tłuszczu.

3. Dieta ketogeniczna może być towarzyskim utrapieniem.

Trzymanie się planu może stanowić wyzwanie podczas wakacji, spotkań towarzyskich i w innych sytuacjach, gdy produkty spożywcze zatwierdzone przez dietetyków nie są dostępne.

4. Dieta keto może wywołać "grypę" keto.

Nawet jeśli podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, takie jak optymalizacja elektrolitów, grypa keto podczas przechodzenia na wykorzystywanie ketonów jako paliwa może być na tyle intensywna, że niektórzy ludzie przestają stosować dietę keto.

5. Dieta keto może przeszkadzać w długoterminowej utracie wagi.

Jeśli stosujesz ketozę w celu utraty wagi, możesz zauważyć początkowe rezultaty, ale spożywanie zbyt dużej ilości kalorii z dowolnego pożywienia może zahamować utratę tłuszczu lub sprawić, że przybierzesz na wadze.

Kilka uwag końcowych

Należy mieć świadomość, że nierzadko podczas przechodzenia na ten sposób odżywiania można doświadczyć pewnych negatywnych reakcji i skutków ubocznych. Chociaż nie u wszystkich, u niektórych osób wystąpią następujące objawy, często określane jako keto grypa, które zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni:

 • Bóle głowy
 • Zmęczenie/ brak energii
 • osłabienie mięśni lub bóle mięśni
 • Słaby sen
 • Zaparcia, mdłości lub rozstrój żołądka
 • Mgła mózgowa
 • Nastrój

Aby pomóc sobie w przezwyciężeniu tych objawów, warto spróbować podjąć kilka kroków:

 • Co najważniejsze, aby zwalczyć mdłości, zmęczenie i zaparcia spowodowane dietą keto o niskiej zawartości węglowodanów, zastosuj zasadydiety alkalicznej .
 • Dodaj do swojej diety bulion kostny, który może pomóc w przywróceniu elektrolitów utraconych podczas ketozy. Kiedy stosujesz dietę keto, nawet jeśli pijesz dużo wody, stracisz dużo wody na wadze, a także wypłuczesz z naszego systemu niezbędne elektrolity, w tym magnez, potas lub sód. Dodanie bulionu kostnego to świetny sposób na ich naturalne uzupełnienie, a także na dostarczenie innych składników odżywczych i aminokwasów.
 • Produkty spożywcze, których spożywanie może zwiększyć ilość elektrolitów, to orzechy, awokado, grzyby, łosoś i inne ryby, szpinak, karczochy i zielenina liściasta.
 • Zmniejsz czasowo obciążenie wysiłkiem fizycznym.
 • Upewnij się, że pijesz dużo wody i spożywasz wystarczającą ilość soli/sodu.
 • Spożywaj jeszcze więcej tłuszczu, jeśli jesteś głodny.
 • Unikaj spożywania syntetycznych składników w przetworzonej żywności. Staraj się też ograniczać "żywność niskowęglowodanową", która nadal jest niezdrowa i ciężkostrawna, nawet jeśli jest zalecana lub uwzględniana w wielu programach diety ketogenicznej. Należą do nich wędliny, przetworzone mięso(zwłaszcza wieprzowina) lub wędliny, boczek i przetworzone sery.

Należy pamiętać, że nie popieramy diety keto, a jedynie dzielimy się faktami. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie diety keto, chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie, jakie były Twoje wyniki i czy poleciłbyś ją innym. A więc to tyle na temat Keto!

Keto Smoothies

Czy wiesz, że Blendtopia ma wstępnie porcjowane, organiczne smoothies keto? TAK! Nie, to nie jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, zauważyliśmy zapotrzebowanie na nisko-węglowodanowe i nisko-cukrowe smoothies i zdecydowaliśmy, że nie możemy czekać! Wprowadziliśmy 3 NOWE superfood keto smoothies , które są gotowe do miksowania i popijania w około 30 minut!

Nasza nowa linia keto smoothie ma kilka poważnych zalet, sprawdź je:

 • Low-carb
 • Niska zawartość cukru
 • Certyfikat Keto
 • Wegańskie
 • Organiczne
 • Nie-GMO
 • Bezglutenowe
 • Bez nabiału

Nasze nowe mieszanki smoothie dostępne są w trzech różnych smakach, którym nie sposób się oprzeć:

 • Keto Berry: Smakuje jak jagodowa lemoniada!
 • Keto Green: Smakuje jak woda kokosowo-ogórkowa doprawiona imbirem i cytryną.
 • Keto Chocolate Chai: Smakuje jak czekoladowa chai latte Twoich marzeń!

Autor

Filip

Redakcja elwast.pl

To może Cię zainteresować