Świeże, wyciskane soki – dla zdrowia i urody cz II

29 sierpnia 2016

Jak przyrządzić świeży sok?

Świeże soki przygotowuje się ze świeżych, najlepiej ekologicznych owoców oraz warzyw i ziół. Starym domowym sposobem jest zawsze tracie owocu na tarce i następnie zawinięcie w gazę, tak by odcisnąć sok do naczynia. Jednak wyciskanie soku będzie wydajniejsze, jeśli wprowadzimy do użytku sokowirówkę czy też wyciskarkę. Sokowirówki oraz wyciskarki będą się różnić sposobem działania, a uzyskiwane z ich pomocą soki również mają różną jakość. Wybierając odpowiednie urządzenie warto się zastanowić jak często będziemy robić soki i ile jednorazowo chcemy ich przygotowywać. Niestety efektywne urządzenia pozwalające na przygotowanie dużej ilości soku będą kosztowne. (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Sokowirówka

Sokowirówka to takie urządzenie, które może być samodzielne albo należeć do robota kuchennego. Z jej pomocą pozyskiwać można soki z wielu warzyw i owoców, ale nie będzie się nadawać ona do warzyw liściastych, ziół i owoców jagodowych.

Wirówka ściera owoce i następnie odwiruje sok przez działanie siły odśrodkowej. Sok będzie dość klarowny. Należy go pić od razu, gdyż nie będzie się nadawał do przechowywania. Wadą wirówki będzie to, że zbyt wiele soku pozostaje z miąższem a sok jest napowietrzany a to sprzyjać będzie utlenianiu oraz szybszej utracie cennych wartości. Zaletami będzie szybkość działania oraz niska cena, urządzenie jest bowiem drogie.

Wyciskarki do soków

Wyciskarka do soków to sprzęt, który będzie dawał nam możliwość efektywnego wyciskania soków. Dzielą się one wyciskarki ręczne oraz elektryczne. Mogą mieć jeden albo dwa ślimaki. Wyciskarki te sa wolnoobrotowe i będą przez specjalny, twardy ślimak doprowadzać do miażdżenia dokładnie owoców, warzyw czy ziół. W ten sposób uda się wycisnąć z nich jak najwięcej tego cennego soku. Wyciskarki z ostrzem tnącym są najmniej efektywne i nie radzą sobie z każdym surowcem np. z roślinami liściastymi czy włóknistymi.

Natomiast takie z mocnymi ślimakami poradzą sobie dosłownie z każdym surowcem i pracują one wyjątkowo wydajnie, bez obaw można się na nie decydować. Sprzęt taki będzie nam również gwarantował, że zachowane będą te wszystkie najcenniejsze składniki owoców i warzyw, które są dla nas najważniejsze i dlatego będzie warto je włączyć do diety.

Autor

Natalia

Redakcja elwast.pl

To może Cię zainteresować